Parcul Alei, în plin proces de modernizare şi igienizare

În această dimineaţă, angajaţii Societăţii Întreţinerea Peisagistică a Spaţiilor Verzi au demarat procesul de toaletare a copacilor aflaţi în declin biologic, fiind vorba despre arborii uscaţi, bătrâni şi care puteau să fie doborâţi la următoarele furtuni, punând în pericol siguranţa cetăţenilor.
Sub directa coordonare a directorului general, Eugen Dumitru, cei 15 muncitori de la Spaţii Verzi, ajutaţi şi de un alpinist utilitar, au tăiat copacii marcaţi şi au strans apoi materialul lemnos pentru a-l distribui giurgiuvenilor cu posibilităţi materiale reduse.
Tot astăzi, în Parcul Alei se lucra şi la amenajarea locurilor de joacă dar şi de fitness, cât şi la reabilitarea şi modernizarea foişorului destinat activităţilor artistice.
În curând, toate aceste lucrări vor fi finalizate, Parcul Alei urmând să capete şi o altă utilitate, din punct de vedere al mişcării fizice şi al sănătăţii, dar şi al petrecerii timpului liber. În această locaţie, copiii se vor putea bucura de module de joacă moderne şi sigure, în timp ce adulţii vor putea folosi aparatele de fitness ce vor fi instalate într-un spaţiu special.

Ultima modificare: 22.10.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Lucrările la noile locuri de joacă din municipiul Giurgiu se apropie de final